pén. márc 29th, 2024

 50 +3 tipp, hogy mire használható a szódabikarbóna

A szódabikarbóna hatásai: A szódabikarbóna segít szabályozni és semlegesíteni a PH-értéket, vagyis a segítségével egy anyag nem lesz túl lúgos, illetve túl savas. Íme, a szóbabikarbóna 50 legjobb felhasználási módja:

Testápolás

1. Csinálhatsz belőle fogkrémet. Mártsd a nedves fogkefédet egy kis szódabikarbónába, és moss vele fogat. Régen fogfehérítésre használták, illetve a lehelet felfrissítésére. Egy kis vízzel, illóolajjal vagy fertőtlenítő hatású teafaolajjal elkeverve kiváló fogpasztát készíthetsz belőle házilag.

2. Használhatod dezodorként is. Kenj egy keveset a hónaljadra, hogy csökkentsd a testszagot általa.

3. Használhatod szájvízként is. Semlegesíti a száj kellemetlen szagát, ízét. Egy pohár vízbe tegyél egy teáskanálnyi szódabikarbónát, és ezt forgasd meg a szádban, majd köpd ki és öblítsd ki a szád.

4. Használd bőrradírként. Finoman eltávolítja az elhalt hámsejteket. Elkészítéséhez keverj össze három az egyhez arányban szódabikarbónát és vizet, majd ezzel dörzsöld végig körkörös mozdulatokkal a bőrödet, a végén pedig öblítsd le.

5. Kezeld vele a rovarcsípéseket. Keverd össze vízzel, és kend be vele a csípéseket: enyhíteni fogja a viszkető, égő érzést.

6. Próbáltad már samponként? Igaz, a szódabikarbóna befolyásolja a fejbőr PH-értékét, de a szódabikarbóna almaecettel összekeverve tökéletesen alkalmazható sampon helyett is.

7. Használd spa kezelésként. Adj a fürdővízhez egy kis szódabikarbónát vagy fürdősót, és máris élvezheted a kényeztető meleg fürdőt.

8. Enyhíti a meleg/izzadság által okozott kiütéseket. A fürdővízhez adj két evőkanállal, hogy enyhítsd a viszkető bőrkipirosodást.

9. Használhatod savlekötőként is. Enyhíti a gyomorégést és a gyomorpanaszokat. Egy fél pohár vízhez adj fél teáskanál szódabikarbónát, hogy kezeld a problémáidat.

10. Megnyugtatja a lábat. Kényeztesd a lábaidat egy tál meleg vízben, amelyhez adj három evőkanál szódabikarbónát.

 

Tisztítás

11. Lefolyótisztításhoz is kiváló ez a szer. Keverj össze egy csésze szódabikarbónát és egy csésze ecetet, hogy segítségével megszüntesd a dugulást.

12. Tisztítsd a ruhákat kíméletesen. 3-4 liter vizet, egy lereszelt mosószappant és fél csésze szódabikarbónát összemelegítve, vegyszermentes folyékony mosószert kapunk.

13. Tartsd a fésűidet és hajkeféidet tisztán. Ahhoz, hogy eltávolítsd a fésűidről a felhalmozódott olajokat, áztasd azokat egy tál meleg vízbe, amelyhez adj egy teáskanál szódabikarbónát. Ezután öblítsd le és hagyd megszáradni a fésűket, melyek így a fénytelen hajnak is csillogást adnak.

14. Fényesítsd ki az ezüstjeidet. A szódabikarbónát vízzel összekeverve készíts belőle finom pasztát, mellyel átdörzsölve az ezüstláncot/karkötőt/gyűrűt egy puha, tiszta ruhával, majd ezt leöblíted és megszárítod, és újra nagyon szép világos lesz tőle az ékszered.

15. Tedd csillogó fényessé a padlót. Keverj össze fél csésze szódabikarbónát egy vödör meleg vízzel, hogy könnyedén megszabadulj a szennyeződésektől. Töröld fel vele, és élvezd az új csillogó padlódat.

16. Zsíroldásra: az olajat és zsírt könnyebben el lehet távolítani, ha a megszokott mosogatószerhez adsz egy púpozott kanál szódabikarbónát is. Majd hagyd ázni egy darabig.

17. Tisztítsd meg vele a mosogatógépet. Szagtalanítja és tisztítja is, ha a mosogató fázishoz egy kis szódabikarbónát is adsz.

18. Autómosáshoz is használhatod: a meleg vízhez adj egy kis szódabikarbónát, majd egy puha ronggyal, szivaccsal vagy kefével távolítsd el a szennyeződéseket a gépkocsiról, kerékpárról.

19. Távolítsd el az olaj- és zsírfoltokat. A kisebb, enyhe foltokat ki tudod szedni szódabikarbóna és egy nedves kefe segítségével.

20. Tisztítsd meg a mikrohullámú sütőt. Tegyél egy szivacsra belőle, majd tisztítsd meg a belsejét. Ezáltal a szagokat is csökkented.

21. Tisztítsd meg a sütőt. Szórd be a sütő felületét szódabikarbónával, majd permetezd meg egy kis vízzel – másnap reggel dörzsöld végig, és alaposan öblítsd le.

22. Készíts egyszerű, kímélő súrolószert. Az enyhén nedves szivacsra szórj egy kis szódabikarbónát, majd dörzsöld végig vele a kádat, a mosdót és a csempét. A végén öblítsd le, és töröld szárazra.

23. Állítsd meg a gaz növekedését a kertedben. Kevesen tudják, de természetes gyomirtóként is használható. Szórj szódabikarbónát a repedésekbe is.

24. Tisztítsd meg a konyhaedényeket. Távolítsd el a maradékokat úgy, hogy szódabikarbónát szórsz az edény aljára és aztán összerázod. Adj hozzá forró vizet és mosogatószert, majd az egészet hagyd ázni 15 percig, és mosd el.

25. Tisztítsd meg a bútort. Tegyél szódabikarbónát egy tiszta nedves szivacsra, majd dörzsöld át vele a bútorokat könnyedén. Végül töröld le egy száraz ruhával.

26. Tisztítsd meg a műanyag zuhanyfüggönyt. Szórd meg egy kis szódabikarbónával, és egy nedves kefe segítségével dörzsöld át a zuhanyfüggönyt, majd ezt követően öblítsd le.

27. Turbózd fel a mosószert. Adj fél csésze szódabikarbónát a folyékony mosószerhez, hogy a ruhák szebbek, tisztábbak legyenek.

28. Töltsd ki a lyukakat a falon. Keverd össze fehér fogkrémmel és egészítsd ki a lyukakat a levakolt falon, ne aggódj, meg fog száradni.

29. Tűzoltásra is használhatod. Kisebb tűzre szórj egy marék szódabikarbónát, hogy kialudjon a tűz a keletkezett széndioxid gáz miatt.

 

Szagtalanításra

30. Légfrissítőt készíthetsz egyszerűen. Többé már nem lesz szükséged vegyi anyagokra körülötted, ha desztillált vízhez adsz egy evőkanál szódabikarbónát és pár cseppet a kedvenc illóolajodból.

31. Szagtalanítsd a hűtőt. Tegyél egy nyitott dobozba szódabikarbónát és hagyd a hűtőben, hogy elvégezze a dolgát.

32. Frissítsd fel a szőnyegeket. Szórj szódabikarbónát a szőnyegre, majd várj 15 percet vagy akár egy éjszakát, és azután porszívózd fel a szőnyegből a port. Tisztít és szagtalanít is.

33. Szagtalanítsd a szemetesvödröt. Szórj szódabikarbónát a szeméttároló vödör aljára, hogy távol tartsd a kellemetlen szagokat.

34. Frissítsd fel a sportfelszerelésedet. Szórj egy keveset az edzőtáskádba, hogy csökkentsd a szagokat.

35. Szagtalanítsd a szekrényedet. Egy doboznyit tegyél a szekrényedbe, hogy felfrissítsd a ruhásszekrényedet. Adj hozzá néhány csepp levendula olajat, hogy távol tartsd a molylepkéket.

36. Szüntesd meg a WC kellemetlen szagát. Tegyél a WC-be egy csészényi szódabikarbónát, majd hagyd állni kb. egy órát, mielőtt leöblíted.

37. Szagtalanítsd a cicaalmot. Tegyél egy dobozba szódabikarbónát, majd helyezd az alom tetejére. Vagy szórj az almos tálca aljára belőle.

38. Frissítsd fel a plüssjátékokat. Szórj szódabikarbónát a plüssre, hogy megtisztítsd. Várj 15 percet, mielőtt kimosod belőle.

39. Szagtalanítsd a kandallót, cserépkályhát! Tüntesd el a korom szagát azáltal, hogy eltávolítod a hamut a kandallóból és egy tál szódabikarbónát helyezel el benne.

40. Szagtalanítsd a fa vágódeszkádat. Szórd meg szódabikarbónával a deszkát, dörzsöld jól meg, majd öblítsd le vízzel és szárítsd meg.

41. Eltünteti a szagot a porszívóból, ha szódabikarbónát porszívózol fel vele.

42. Szagtalanítsd a tornacipődet. Rázz egy kis szódabikarbónát az éppen nem használt cipőbe, hogy frissen tartsd addig, amíg nem viseled újra.

43. Szagtalanítsd a kisállatod fekhelyét. Szórj bőséges mennyiséget házi kedvenced fekhelyére, várj 15 percet, majd porszívózd ki belőle.

 

Élelmiszerekhez, növényekhez

44. Őrizd a virágok frissességét. Adj egy teáskanálnyi szódabikarbónát a vázába, hogy hosszabb ideig életben tudd tartani a virágodat.

45. Szagtalanítsd az ételhordozódat. Mikor éppen nem használod az uzsonnás-dobozod vagy ételesed, szórj bele egy kis szódabikarbónát, hogy elvegye az előző ételek szagát.

46. Semlegesítsd a bab mellékhatását. Ha felpuffadsz a babtól, tegyél egy teáskanálnyit az áztató vízbe, amíg áztatod benne a száraz babot.

47. Használd zöldség- és gyümölcsmosásra. Folyó víz alatt tisztítsd meg szódabikarbónával a gyümölcsöket és zöldségeket, hogy eltávolítsd róluk a növényvédő-szerek maradékát.

48. Készíts lágy omlettet. Ha minden három tojáshoz raksz fél teáskanálnyi szódabikarbónát, akkor a kívánt állagú omlettet éred el vele.

49. Készíts finomabb teát. Tegyél egy csipet szódabikarbónát egy liter frissen főzött teába, hogy általa megszüntesd a tea keserű ízét.

50. Tartsd a hangyákat távol. Keverd össze a szódabikarbónát és a sót fele-fele arányban, és szórd le oda, ahol a hangyák jönnek-mennek. Garantáltan kerülni fogják!

Forrás: kamaszpanasz.hu

+

Egyéb népi praktikák szódabikarbónával

1. Tudtad, hogy a szódabikarbóna megszünteti a lábgombát? Reggel szórjuk be vele a lábunkat alaposan, majd vegyünk fel pamut- vagy gyapjúzoknit.

2. Enyhíti a mérges szömörce által okozott viszkető, égő érzést: kevés vízzel keverjük pépesre, és rakjuk rá az érintett területre, vagy tegyünk egy kiló szódabikarbónát a fürdővízbe, és feküdjünk bele legalább fél órára.

3. A nedves pép kihúzza a méhszúrásból a mérgeket, és egyben csökkenti az égő, szúró fájdalmat.

Forrás: Paul Pitchford – Gyógyító táplálkozás

Szódabikarbóna – csodaszer a háztartásban

nátrium-hidrogén-karbonát ( nátrium-bikarbóna, régies elnevezéssel ketted-szénsavas szikeny, vagy ahogy köznapi nevén nevezik a szódabikarbóna ) egy enyhén lúgos, vízben jól oldódó só. Két összetevőből, a bikarbonátionból (HCO3−), és nátriumionból (Na+) áll. A savakat semlegesíti, és a folyamat során szén-dioxid szabadul fel. A szódagyártás és egyéb vegyipari folyamatok mellékterméke. A környezetre ártalmatlan, sokoldalúan használható szer. Az egyik legjobb öko-takarítószer, mely maximálisan környezetbarát. A régi időkben nagymamáink egyik jól bevált, sokoldalú háztartási csodaszere volt, szinte minden háztartásban előfordult. Manapság sajnos kicsit feledésbe merült ez a különleges termék.

A szódabikarbónát már az ókori egyiptomiak is használták a természetes szikes betétek keverékében, melyet tisztítószerként és szappanként egyaránt alkalmaztak. Elsőként 1791-ben egy francia kémikusnak, Nicolas Leblancnak sikerült laboratóriumi körülmények között nátrium-karbonátot előállítania. 1846-ban két new york-i pék, John Dwight és Austin Church hozta létre az első olyan gyárat, amelyben már felhasználták a szódabikarbónát sütéshez is. Ezt a vegyületet saleratusként Rudyard Kipling Bátor kapitányok című regényében is megtaláljuk, amelyben a szódabikarbónát a kereskedelmi célú halászatban használják fel a halak tartósítása céljából.

 

A szódabikarbóna leggyakoribb felhasználási módjai

Higiéniás felhasználása

– izzadás szagának csökkentésére
– fésűk, kefék tisztán tartásához
– fogak fehérítésére (fodormenta olaj adható hozzá ízesítőnek)
– szagtalanításra, például szőnyegek, kendők szagtalanítása

Tisztításhoz

– zsír-, kávé- és teafoltok eltávolításához ruhákból, szövetekből
– makacs szennyeződések eltávolítására edényekről, csempékről, sütőről stb.
– ezüst tárgyak, ékszerek kifényesítésére
– szemcseszórással történő felülettisztítási eljárásnál (szódaszórás) az alkalmazott speciális összetevőkből álló szóróanyagnak az alapja. Az eljárás hatékonyan tisztít, zsírtalanít, és nem okoz felületsérülést, így biztonsággal alkalmazható rozsdamentes acél, nemes- és könnyűfémek, üveg, krómozott felület, kerámia, de akár különböző műanyagok esetében egyaránt

Egyéb, háztartási felhasználás

– szacharin tablettázására
– valamilyen savanyú alkotórésszel (pl. trisóval) és keményítővel keverve sütőporként, a tészták állagának lazítására
– mosószódával és trisóval keverve penészedésgátló, tisztító alapanyag
– tűzoltóporok fő alkotóelemeként (mivel éghetetlen és hő hatására széndioxid gázt fejleszt)

Gyógyászati célú felhasználása

– gyomorégés megszüntetésére
– haj és a fejbőr korpátlanítására
– kemoterápiánál adalékanyagként a vesék kímélése érdekében
– rovarcsípés, viszkető bőr kezelésére
– csuklás ellen is hatásos

 

A szódabikarbóna orvosi felhasználása

Valószínűleg hallott már mindenki a szódabikarbóna számtalan különböző célú felhasználási módjáról. Azt bizonyára sokan tudják, hogy a sütésben nagy szerepet játszik abban, hogy süteményeinket megemelje és szép lyukacsossá tegye. Ám sok ember elfelejti azt, hogy tulajdonképpen a szódabikarbóna eredetileg nem is sütési célokat szolgált, hiszen annyi minden más célra is jó. Megtaláljuk például a fogkrémekben, a mosószerekben és a légfrissítőkben is. Korlátlan felhasználási lehetőségének köszönhetően szinte minden otthonban szükség lehet rá. Ráadásul a szódabikarbónát az orvostudomány is előszeretettel felhasználja semlegesítő és nyugtató tulajdonságait kihasználva. De érdemes megemlíteni gyulladásgátló tulajdonsását is, ami különösen hasznos lehet a bőrbetegségek esetében. De ma már a fogak természetes fehérítőjeként rengeteg fogkrémben is megtalálhatjuk.

Ha szeretnénk a szódabikarbónát természetes orvosságként felhasználni, akkor erre számos lehetőségünk adódik. Ha a sót és a szódabikarbónát együttesen használjuk a fürdővízben, akkor ez a kombináció csökkentheti a negatív sugárzás káros hatásait. A szódabikarbónából készített pasztát kenőcsként is lehet használni a pelenka okozta kiütések, kisebb bőrirritációk és bőrgyulladások csökkentésére is. Ha esetleg túl sok a gyomorsavunk, akkor igyunk meg egy kis pohár meleg, szódabikarbónás vizet (1 kiskanállal rakjunk egy pohárba, minimum két deci vízbe), hogy ez által csökkentsük az emésztési zavarokat. Utána igyunk meg egy nagy pohár tiszta, hideg vizet is.

Mindemellett úgy tartják, a szódabikarbónát érdemes lehet kúraszerűen is alkalmazni – négy deci vízben egy teáskanálnyit feloldva, majd reggel elfogyasztva -, ez ugyanis jó hatással van a túlterhelt emésztésre és enyhíteni képes a bél-, illetve gyomorbántalmakat is. Ha valami nincs rendben az emésztéseddel, mert például túl sok nehéz ételt fogyasztottál, érdemes néhány napig alkalmazni ezt a módszert. Soha ne fogyasszuk azonban nagyobb mennyiségben és huzamosabb ideig, így ugyanis hosszú távon akár káros hatásai is lehetnek. Kerülniük kell továbbá azoknak, akik szív-, máj- vagy vesebetegségben szenvednek, illetve magas vérnyomással küzdenek, vagy akár sószegény diétát kell követniük. Emellett kismamák számára sem túlzottan ajánlott a fogyasztása, vagy előtte feltétlenül kérdezze meg kezelőorvosát, vagy kérje ki szakember véleményét!

Lehet, hogy eddig nem tudtuk, de a méhcsípés fájdalmát is enyhíti a szódabikarbóna. Rakjunk rá a szódabikarbóna vizes pasztájából a csípés helyére, és a fájdalom hamarosan elmúlik. Vagy keverjünk össze fél citrom levét, egy teáskanál szódabikarbónával és kevés vízzel, hogy elmulasszuk a fejfájást. Ezt a keveréket 15 percenként fogyasszuk, amíg a fájdalom elmúlik.

Forrás: wikipedia.org, szodabikarbona.com


Mindenféle káros sugárhatás
 (röntgen-sugárzás, elektroszmog, mikrohullám) nagyszerű, külsődleges ellenszere a tengerisó- és szódabikarbóna-fürdő. Akik radioaktív izotóppal dolgoznak, ezzel a módszerrel csökkenthetik testük sugárzását. Tegyünk ½ kg tengeri sót és ½ kg szódabikarbónát egy kád meleg vízbe, maradjunk benne 20 percig; majd dörzsöljük le testünket hideg vízzel. Súlyos helyzet esetén ismételjük az eljárást háromszor egy héten, egy hónapon keresztül.
Agyagfürdővel is fertőtleníteni lehet a sugárzást; de tehetünk agyagot a sós/szódás fürdővízbe is. Akiket rendszeresen több sugárzás ér, azok akár többet is használhatnak a fenti módszerek közül naponta, hogy megelőzzék a káros mellékhatásokat.

Fogápolás szódabikarbónával

A szódabikarbóna az egyik legjobb fogápolószer. Rendkívül bázikus hatása semlegesíti a foglepedékek savasságát, és megsemmisíti a fogszuvasodást okozó baktériumokat. Még ennél is fontosabb, hogy a szódabikarbóna jobban megszünteti a fogveszteség fő okozóját – a fogínyfertőzést és a fogínygyulladást, például a gingivitiszt és a piorrheát –, mint a kereskedelemben árult fogkrémek bármelyike. Fenti tulajdonságai miatt, és mert nem koptatja a fogat, napi használatra is biztonságos.

Forrás: Paul Pitchford – Gyógyító táplálkozás

Mivel a szódabikarbóna kitűnően fehéríti a fogakat, és megöli a baktériumokat a szádban: legyen belőle neked is otthon! Könnyen elkészíthető, nem kerül sokba, és 100%-ig természetes. Ha idegenkedsz a mesterséges fogkrémektől, házilag is kiváló változatokat készíthetsz magad számára, ráadásul sok pénzt spórolhatsz meg vele, mert igen hatékonyak ezek a házi termékek. A szódabikarbónát nagyon gyakran használják a fogápolásban, a borsmenta és a fahéj pedig frissíti a leheletet.

Az alábbi receptet elkészítheted nagyobb mennyiségben is, napi használatra, de ügyelj, hogy a recept víztartalmát használat előtt ne add hozzá.


Fahéjas fogkrém

A fahéj antiszeptikus és vízmegkötő hatású, távol tartja a baktériumokat, frissíti a leheletet, ezáltal fogkrémekbe, szájvizekbe egyaránt nagyszerű választás lehet.

Hozzávalók

– 1 evőkanál (14 g) szódabikarbóna
– 1 teáskanál őrölt fahéj
– fél csésze (120 ml) desztillált víz

Így keverd ki a fahéjas fogkrémet!

Keverd össze egy tálban a szódabikarbónát a fahéjjal, add hozzá a vizet, és keverd krémes állagúra. Tedd a krémet a fogkefédre, és moss fogat szokás szerint. A fenti összetevőkből félcsészényi, 120 milliliter fogkrém jön ki.

 

Fogfehérítő kezelés házilag

A szájápolásban szezonális időszakban érdemes lehet epret is használni, mivel nagyszerű és ugyanakkor teljesen veszélytelen fogfehérítő eljárást jelent.

Hozzávalók

– 3 darab nagy eper
– 2 teáskanál szódabikarbóna
– fél teáskanál borkő
– 1 csésze (235 ml) desztillált víz
– negyed teáskanál só

Így készítsd el!

Az epret pürésítsd meg turmixgépben, majd tedd kicsit félre. Egy kis tálban keverd össze a szódabikarbónát a borkővel, azután pedig adj hozzá egy kis vizet, és krémesítsd el az egészet. Tedd félre ezt is egy kicsit. Majd a maradék vízhez add hozzá a sót.

Használatkor kend az eperpürét a fogaidra. Hagyd öt percig állni, majd a krémet a fogkefével vidd fel a fogakra. Végül öblítsd le az egészet sós vízzel.
A kezelést legalább egy hétig folytasd, hogy hatásos legyen.

Forrás: femina.hu

Forrás:

https://www.zoldporteka.hu/szodabikarbona-a-haztartasban-503-tipp-a18818

 

 5,892 total views,  3 views today